Sala historyczna

Moderator: kruku

Sala historyczna

Postautor: bogdan76 » pt wrz 09, 2011 22:29

Witam. Jestem nauczycielem historii w szkole podstawowej. Od pewnego czasu próbuję zorganizować klasę historyczną i szukam eksponatów. Aby nikt nie pomyślał, że chcę powiększyć własną kolekcję, podaję adres szkoły: Szkolawspierania.edu.pl Jest to szkoła terapeutyczna dla dzieci mających różne dysfunkcje które utrudniają im naukę. Czy ktoś miałby ochotę coś dorzucić na potrzeby edukacji?
Podobne pytania umieściłem na podobnych forach.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
bogdan76
Poszukiwacz
Poszukiwacz

Postautor: kruku » sob wrz 10, 2011 0:20

fajnie, ze sie zglosiles. Podaj na forum lokalizacje szkoly, kontakt do siebie itp. A tym bardziej podaj czego oczekujesz.

Pozdrawiam
kruku
---------------------
Portal Poszukiwania.pl
http://www.poszukiwania.pl

Kochamy Polskie Zabytki
http://www.skarby.pl
Awatar użytkownika
kruku
Administrator
Administrator

Postautor: bogdan76 » sob wrz 10, 2011 9:23

Witam i dziękuję za szybką odpowiedź :) Szkoła mieści się w Warszawie przy ul. Toruńskiej. Jest to niewielka szkółka w której uczą się dzieci, które nie poradziły sobie z różnych powodów w szkołach masowych. Szkoła jest prowadzona przez fundację i darmowa. Więcej info można znaleźć na naszej stronie.
Czego oczekuję? Trudne pytanie :roll:
Nie preferuję jednego tematu ani okresu.
Więc w klasie mam zarówno stary telewizor jak i hełm, kołowrotek i skrzynkę po amunicji. Gdyby ktoś chciał pomóc, to będę wdzięczny
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
bogdan76
Poszukiwacz
Poszukiwacz

Postautor: Weteryna » sob wrz 10, 2011 9:46

Pomysł dobry, ale może zacznij z zaangażowaniem uczniów (nie odbieraj tego, że to jakaś próba wymigania się). Ogłoś projekt np.stare pamiątki w mojej rodzinie i coś z tego może zostanie w szkole. Najważniejszy jest początek. Koleżanka (1-4) zaczęła od przyniesienia krzemieni na lekcję historii o epoce kamienia. Dzieci empirycznie przekonały się czemu ten surowiec był wykorzystywany... Masz trudny ,,materiał;; do edukacji, więc sam musisz wyczuć co zadziała. Pogadaj z lokalnymi muzeami i konserwatorem zabytków (WUOZ) o zbędnych dla nich przedmiotach. Mogą wydać w depozyt na ekspozycję czasową. Jeśli uważasz, że przedmioty z okresu IIw.ś. najlepiej przemówią do uczniów, to jest to najprostsze wyzwanie.
WWW.BELDONEK.PL

Fenicjanie wynaleźli pieniądze.
Raz - nie sztuka.
My musimy stale je wynajdywać.
Awatar użytkownika
Weteryna
Indiana Jones
Indiana Jones

Postautor: bogdan76 » sob wrz 10, 2011 20:30

Dziękuję za radę Weteryna, nie odbieram jej w negatywny sposób 8) Uczę kilka lat i robiłem podobne lekcje ale raczej z marnym skutkiem :cry: Rozmawiałem też z rodzicami, na początku, że coś się znajdzie ale potem cisza, i tak jak już pisałem, sala nie jest pusta bo mam np: kołowrotki czy kilka hełmów( radzieckich). Ale spróbuję z (WUOZ) może coś tam, ale nie wiem czy ze szkołą prywatną będą mieli ochotę wspłpracować?
Jeszcze raz dzięki i gdyby jednak ktoś chciał coś podrzucić, to byłoby fajnie :wink:
Awatar użytkownika
bogdan76
Poszukiwacz
Poszukiwacz

Postautor: Weteryna » sob wrz 10, 2011 21:19

Piszesz, że już próbowałeś. Jak z doświadczenia sądzisz, które przedmioty, jaka epoka najbardziej by uczniom przemawiała?
WWW.BELDONEK.PL

Raz - nie sztuka.
Awatar użytkownika
Weteryna
Indiana Jones
Indiana Jones

Postautor: bogdan76 » sob wrz 10, 2011 21:34

Tak, i nadal próbuję. Właśnie otrzymałem nową klasę i rozmawiałem z rodzicami na pierwszym zebraniu. Co do epoki i przedmiotów, to pewnie militaria. Czemu takie pytanie?
Awatar użytkownika
bogdan76
Poszukiwacz
Poszukiwacz

Postautor: Weteryna » sob wrz 10, 2011 22:07

Czemu takie pytanie?
Bo jeśli mamy pomóc to trzeba wiedzieć co. Jeśli chodzi o ten okres WUOZ wręcz się brzydzi i ucieka jak najdalej. Samo przekazanie złomu nie da uczniom motywacji (a chyba tego szukasz). Wymyśl jakiś list, przekaz, tajną informację (to zazwyczaj początek czegoś interesującego) Postaraj się wplątać ich w przygotowanie kwerendy rozwiązanie tajemnicy itp. Znalezienie będzie finałem. Jeśli wstawisz gotowe do klasy przedmioty to i tak nie osiągniesz zamierzonego celu.
WWW.BELDONEK.PL

Raz - nie sztuka.
Awatar użytkownika
Weteryna
Indiana Jones
Indiana Jones

Postautor: bogdan76 » sob wrz 10, 2011 22:45

Rozumiem i dziękuję naprawdę za rady. Niestety ciężko mi napisać konkretnie co może być przydatne, gdyż uczę dzieci od Prehistorii do Czasów współczesnych. Co do rad metodycznych, to staram się lekcje prowadzić w taki sposób aby dzieciaki zainteresowac historia np: przy lampie naftowej, ale nie o to chodzi. Nie zależy mi na ,,złomie". Przedmioty w klasie staram sie opisać i tłumaczyć do czego i jak służyły.
Awatar użytkownika
bogdan76
Poszukiwacz
Poszukiwacz

Postautor: Weteryna » ndz wrz 11, 2011 0:44

Wspomniany ,złom' używam do określeń rzeczy z IIw.ś.
Sorry za wskazówki, ale myślałem, że szukasz dopiero metody.
Jeśli uważasz, że ,militarka' wystarczy...
Pytanie do Kruka: Masz może kogoś w MWP w W-wie? Może by Banderasa trzeba wywołać do tablicy.
Ja Stangreta zapytam czy Muzeum Orła ,Rdzawego' mogło by coś przekazać. W Chrobrzu dopiero trwa zbiórka złomu z czasów świetności Republiki Pińczowskiej, więc nic w nadwyżce nie ma.
WWW.BELDONEK.PL

Raz - nie sztuka.
Awatar użytkownika
Weteryna
Indiana Jones
Indiana Jones

Postautor: bogdan76 » ndz wrz 11, 2011 21:10

Weteryna, nie masz co pisać ,,sorrek", bo Twoje pomysły są interesujące, dzięki za każdy pomysł. Na żargonie się nie znam, więc teraz zrozumiałem sens Twojej wypowiedzi.
Pozdr.
Awatar użytkownika
bogdan76
Poszukiwacz
Poszukiwacz

Postautor: bogdan76 » ndz wrz 11, 2011 22:39

Mam jeszcze prośbę, jeżeli macie jakieś rady, to piszcie z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
bogdan76
Poszukiwacz
Poszukiwacz

Postautor: bogdan76 » pt wrz 16, 2011 21:02

Niestety nie potrafię wstawić zdjęć z klasy :( ale jeżeli ktoś by chciał prześlę na priva adres innego forum bo tu raczej nie mogę umieścić ?
Awatar użytkownika
bogdan76
Poszukiwacz
Poszukiwacz

Postautor: bogdan76 » śr paź 19, 2011 21:03

I co nikt nie chce wesprzeć edukacji przyszłych pokoleń :?:
Awatar użytkownika
bogdan76
Poszukiwacz
Poszukiwacz

Postautor: Weteryna » śr paź 19, 2011 22:06

Jeszcze chwilę cierpliwości. OK?