Archeolodzy chcą uczyć szacunku dla pozostałości archeologic

informacje o wszelkiej maści imprezach związany z poszukiwaniami.

Archeolodzy chcą uczyć szacunku dla pozostałości archeologic

Postautor: kruku » wt sie 23, 2011 12:07

Międzynarodową konferencję "Dziedzictwo archeologiczne - formy edukacji i promocji" organizuje Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego i Fundacja Przyjaciół Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zgłoszenia prezentacji i referatów przyjmowane są do 30 września 2011.

Sympozjum odbędzie się w dniach 1-3 grudnia 2011 r. Jak informują organizatorzy, jego głównym celem jest prezentacja różnorodnych, nowoczesnych metod i form edukacji i promocji dziedzictwa archeologicznego. Ma być to forum wymiany doświadczeń na temat m.in. warsztatów muzealnych, wystaw interaktywnych, animacji komputerowych, wirtualnych muzeów czy pakietów edukacyjnych.


"Pragnęlibyśmy, aby uczestnicy konferencji podzielili się swoim doświadczeniem w edukacji i promocji archeologii i dziedzictwa archeologicznego oraz zaprezentowali przykłady takich inicjatyw" - piszą inicjatorzy spotkania.
Podczas pierwszego dnia planowane są wystąpienia dotyczące metod edukacji, kolejnego dnia metodom promocji (w tym współpracy z mediami), a trzeci studiom przypadków i dobrych praktyk.

Inspiracją do szerszej dyskusji stała się dla organizatorów ratyfikowana przez Polskę Europejska Konwencja o Ochronie Dziedzictwa Archeologicznego. W jej artykule 9 czytamy: "Każda Strona zobowiązuje się: i) prowadzić działalność edukacyjną w celu wzbudzania i rozwijania w opinii publicznej świadomości o wartości dziedzictwa archeologicznego dla zrozumienia przeszłości i niebezpieczeństw, jakie mu zagrażają, ii) promować publiczny dostęp do znaczących przedmiotów własnego dziedzictwa archeologicznego, w szczególności stanowisk archeologicznych, i zachęcać do publicznej ekspozycji wybranych obiektów archeologicznych" (Dz.U. z 1996, nr 120, poz. 564, art. 9).

Zdaniem organizatorów sympozjum, oznacza to, że instytucje związane z ochroną dziedzictwa archeologicznego, czyli muzea, rezerwaty, parki archeologiczne i kulturowe oraz wojewódzkie urzędy konserwatorskie, są zobowiązane do realizowania programu edukacyjnego i pełnienia funkcji dydaktycznych. Jednak według ich obserwacji zainteresowanie edukacją i promocją dziedzictwa archeologicznego w Polsce jest jak do tej pory wśród archeologów niewielkie, choć należy podkreślić, że wzrasta z roku na rok. Jeszcze mniejsze zaciekawienie i postępy obserwować można w rozwoju metod edukacji w zakresie archeologii. Z drugiej strony tematem żywo zainteresowani są hobbyści. Zatem konferencja wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i będzie stanowić pionierskie przedsięwzięcie w tej dziedzinie na terenie Polski.

"Przybliżanie wiedzy nieprofesjonalistom pozwoli na uświadomienie im powodów, dla których powinni sami starać się chronić i poznawać dziedzictwo archeologiczne. Najlepszym przykładem są właśnie doświadczenia krajów anglosaskich, w których obywatele z respektem odnoszą się do pozostałości archeologicznych. Jeśli archeolodzy nie będą podkreślać wagi przeszłości i prezentować ludziom jej istoty, nie mogą winić nikogo, oprócz siebie, za brak poszanowania pozostałości archeologicznych. Zachowanie dziedzictwa archeologicznego jest bowiem ważne dla wszystkich: profesjonalistów - archeologów oraz nieprofesjonalistów - całego społeczeństwa" - wyliczają organizatorzy sympozjum.

Oficjalnymi językami konferencji są język angielski i język polski. Nocleg zostanie zapewniony dla autorów zaakceptowanych wystąpień. Szczegółowe informacje dostępne na stronie internetowej: http://www.archeo.uw.edu.pl/fundacja/Simple_Beauty/

Konferencja dotowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

PAP - Nauka w Polsceszz/ tot/
kruku
---------------------
Portal Poszukiwania.pl
http://www.poszukiwania.pl

Kochamy Polskie Zabytki
http://www.skarby.pl
Awatar użytkownika
kruku
Administrator
Administrator
 
Posty: 2253
Rejestracja: śr lut 12, 2003 1:00

Wróć do Zloty, imprezy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron