Festiwal Bałtyjski od piątku w Olsztynku

informacje o wszelkiej maści imprezach związany z poszukiwaniami.

Festiwal Bałtyjski od piątku w Olsztynku

Postautor: kruku » wt sie 23, 2011 12:15

Turnieje wojowników pruskich, iscenizacja napadu na osadę oraz rekonstrukcja biesiady pogrzebowej ze spaleniem kukły Prusa - to atrakcje III Festiwalu Bałtyjskiego, który odbywa się od piątku w Olsztynku. Impreza potrwa do niedzieli. Organizatorem Festiwalu jest Towarzystwo Naukowe Pruthenia.
Dr Jan Gancewski z Pruthenii powiedział PAP w piątek, że Towarzystwo chce przywrócić historii tych ziem, historię Prusów. "Każda ziemia powinna emanować tradycją przodków, tymczasem historia Prusów ogranicza się często w opisach dziejów Warmii i Mazur do jednego zdania. Bywa też tak, że o Prusach w ogóle nie ma wzmianki"- podkreślił.

W epoce średniowiecza Prusowie zamieszkiwali obecne ziemie województwa warmińsko-mazurskiego i Obwodu Kaliningradzkiego. Wyginęli podczas kolonizacji tych ziem przez Zakon Krzyżacki. Byli łatwym celem, ponieważ pozostali narodem plemiennym i nigdy nie stworzyli struktur państwowych. Ci, którzy przetrwali nawałnicę krzyżacką zasymilowali się, a niektórzy nawet wstąpili do Zakonu Krzyżackiego.

Czcili siły natury: zjawiska atmosferyczne, rośliny i zwierzęta. Miejscami kultu były dla nich święte gaje, w których składali swoim bogom ofiary. Wierzyli też w demony i bóstwa, ważnym elementem ich wierzeń był kult przodków. Organizatorzy chcą pokazać m.in. jak wyglądał obrządek pochówku u Prusów.

Widzowie, którzy przybędą na Festiwal w sobotę będą mogli obejrzeć ceremonię ciałopalną na stosie pogrzebowym. Po tym rytuale symboliczne prochy zostaną przeniesione do kurhanu.

Organizatorzy zapewniają, że nie ma powodów do obaw czy protestów, ponieważ na stosie spłonie kukła przypominająca marzannę.

Poza tym festiwalowa publiczność będzie mogła obejrzeć walki wojow­ni­ków pru­skich, sło­wiań­skich i skandynawskich, inscenizację napadu na osadę Amalang oraz wziąć udział w "zabawach plebejskich dla gawiedzi". Wśród nich znajdą się takie konkurencje jak prze­cią­ga­nie liny, kula­nie tarcz, bieg z jajkiem i rzuty podkową.

W osadzie rzemieślniczej będzie można zwiedzić warsztaty: garncarski, tkacki, płatnerski, wytwa­rza­nia średnio­wiecz­nych instru­men­tów muzycz­nych. Odbędzie się też nauka średnio­wiecznego tańca i warsztaty archeologiczne dla najmłodszych.

PAP - Nauka w Polsce

ali/ ls/bszPozdrawiam
kruku
---------------------
Portal Poszukiwania.pl
http://www.poszukiwania.pl

Kochamy Polskie Zabytki
http://www.skarby.pl
Awatar użytkownika
kruku
Administrator
Administrator
 
Posty: 2253
Rejestracja: śr lut 12, 2003 1:00

Wróć do Zloty, imprezy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 2 gości

cron