XII Międzynarodowy Zjazd Wojowników Słowiańskich

informacje o wszelkiej maści imprezach związany z poszukiwaniami.

XII Międzynarodowy Zjazd Wojowników Słowiańskich

Postautor: kruku » wt sie 23, 2011 12:29

Nawet kilkuset wojów weźmie udział w inscenizacjach potyczek podczas XII Międzynarodowego Zjazdu Wojowników Słowiańskich w Grzybowie (wielkopolskie). Hasło dwudniowego zjazdu, który rozpocznie się w sobotę, brzmi: „W bitewnym obozie Słowian”.
„Grzybowo to głównie historia Słowian i w małym stopniu Wikingów, stąd spośród 700 tegorocznych uczestników są głównie drużyny z Polski oraz jedna drużyna z Niemiec - nadal czekamy na potwierdzenie przyjazdu drużyny czeskiej i norweskiej” - powiedział PAP Zbigniew Dzierżyński, prezes organizującego imprezę Towarzystwa Przyjaciół Grodu w Grzybowie.

Wojownicy będą mieszkać w obozie składającym się z około 160 namiotów Słowian i Wikingów. Będzie w nim można podziwiać rzemiosło wczesnośredniowiecznej ludności i spróbować tradycyjnego jadła.

Punktem kulminacyjnym imprezy będą bitwy, w których weźmie udział nawet kilkuset wojów. Wśród dodatkowych atrakcji będą widowiska teatralne – „Chrzest Mieszka” oraz „Zrękowiny”. Nie obędzie się także bez prezentacji codziennego życia dawnych Słowian.

Odbywać się będą różne turnieje m.in. turniej o tytuł Komesa (zwierzchnika administracji i wojska) Grodu Grzybowskiego, czy turniej łuczniczy, przewidziany także dla publiczności.

Zjazd Grzybowski jest po Festiwalu Wikingów na Wolinie drugą, co do wielkości imprezą wczesnośredniowieczną w Polsce. I Międzynarodowy Zjazd Wojowników Słowiańskich odbył się w 1999 roku w Lednicy. Następnie - po roku przerwy - przeniósł się do Grzybowa, gdzie odbywa się cykliczne do dziś.

Grodzisko w Grzybowie k. Wrześni to pozostałość po największym na ziemiach Polan grodzie książęcym z przełomu X i XI w.

PAP - Nauka w Polsce

kpr/ ls/bsz


Pozdrawiam
kruku
---------------------
Portal Poszukiwania.pl
http://www.poszukiwania.pl

Kochamy Polskie Zabytki
http://www.skarby.pl
Awatar użytkownika
kruku
Administrator
Administrator
 
Posty: 2253
Rejestracja: śr lut 12, 2003 1:00

Wróć do Zloty, imprezy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron