Ponad 1100 imprez podczas Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

informacje o wszelkiej maści imprezach związany z poszukiwaniami.

Ponad 1100 imprez podczas Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

Postautor: kruku » śr wrz 07, 2011 8:35

Ponad 1100 różnego typu imprez odbędzie się podczas XIV Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, który rozpocznie się 15 września we Wrocławiu. Na uczestników czeka m.in. Park Wiedzy, weekend z geologią czy piknik mikroelektroniczny.

Po 21 września, kiedy festiwal już się zakończy we Wrocławiu, wybrane wydarzenia festiwalowe będą prezentowane przez miesiąc w miastach Dolnego Śląska: Legnicy, Zgorzelcu, Głogowie, Jeleniej Górze, Bystrzycy Kłodzkiej, Wałbrzychu, Ząbkowicach Śląskich i Dzierżoniowie.


Festiwal jest organizowany przez 11 wyższych uczelni wrocławskich i dwa instytuty Polskiej Akademii Nauk, przy współpracy wielu innych instytucji z Dolnego Śląska.
Inauguracja festiwalu odbędzie się 15 września na Uniwersytecie Wrocławskim. Tego dnia będzie można wysłuchać wykładu prof. Romana Gancarza "Symetria w przyrodzie", a na wrocławskim rynku zobaczyć happening chemiczny.

Duża część imprez wiodących będzie poświęcona chemii: w programie znalazła się debata oksfordzka "Czy świat bez odkryć Marii Skłodowskiej-Curie byłby lepszy czy gorszy?", w której dwie drużyny będą spierały się o znaczenie odkryć polskiej uczonej. Noblistce poświęcona ma też być wystawa prezentująca jej życie i dokonania. W ramach imprez wiodących przewidziano również dyskusję o postrzeganiu chemii w mediach i w społeczeństwie. Najmłodsi z kolei dowiedzą się, co to jest chemia, w czasie zabaw w kawiarence młodego chemika.

Największym plenerowym wydarzeniem festiwalu będzie Park Wiedzy, który odbędzie się 17 i 18 września w Parku Staromiejskim przy Teatrze Lalek.

Na gości Parku Wiedzy czeka kilkanaście namiotów, w których odkrywane będą tajniki chemii, wojskowości, nowych technologii i zdrowego trybu życia. Studenci Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej opowiedzą o pracy lalkarzy, a hydrogeolodzy z Państwowego Instytutu Geologicznego zaprezentują właściwości wody.

Odbędzie się także happening "Detektyw Amperek na tropie prądu" i wystawa na temat życia skrzydlatych przyjaciół człowieka - "Ptaki wokół nas". Na najmłodszych czeka też kilka wycieczek, m.in. spacer po Starym Mieście śladem krasnoludków, gra terenowa i odkrywanie tajemnic miasta. Oprócz tego w programie znalazły się warsztaty ceramiczne, pokaz robotów czy jarmark fizyczny. Z kolei w namiocie "Przez naturę do zdrowia" studenci Akademii Medycznej wykonają wstępną diagnostykę w kierunku zespołu metabolicznego.

W ramach festiwalu 16 września rozpocznie się też cykl imprez pod nazwą "Weekend z geologią", w ramach którego odbędą się m.in. prezentacje o meteorytach, kamieniach szlachetnych, o pochodzeniu węgla kamiennego czy wody w kranach.

Kolejnym z wydarzeń jest "Piknik mikroelektroniczny". Zajęcia, odbywające się w plenerze i w laboratoriach budynku Politechniki Wrocławskiej, będą atrakcją dla wszystkich zainteresowanych zagadnieniami mikrosystemów, rozpylania magnetronowego, półprzewodników i techniki sitodruku.

"Zróżnicowanie tematyczne imprez jest ogromne i każdy znajdzie w naszym panelu coś dla siebie - opisuje Katarzyna Tadaszak, jedna z organizatorek pikniku. - (...) Polecamy zabawy światłem i wykonanie zdjęć w LED-ach. Takie świetlne pamiątki organizatorzy wyślą uczestnikom mailowo po Festiwalu. Oprócz tego proponujemy zabawę nanorurkami. Będziemy też nawlekać ozdobne elementy na breloczki, które uczestnicy zostawią sobie na pamiątkę. Starsi z kolei będą mogli bliżej poznać mikroprocesory".

Według danych Biura Festiwalowego, w zeszłym roku, 1000 imprez Dolnośląskiego Festiwalu Naukowego odwiedziło ponad 1 mln osób. W tym roku festiwal jeszcze bardziej się rozrósł i organizatorzy spodziewają się jeszcze większej liczby zainteresowanych.

PAP - Nauka w Polscelt/ agt/bsz


www.naukawpolsce.pap.pl.

Pozdrawiam
kruku
---------------------
Portal Poszukiwania.pl
http://www.poszukiwania.pl

Kochamy Polskie Zabytki
http://www.skarby.pl
Awatar użytkownika
kruku
Administrator
Administrator
 
Posty: 2253
Rejestracja: śr lut 12, 2003 1:00

Wróć do Zloty, imprezy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron