Świętokrzyskie/ Rekonstrukcja bitwy partyzanckiej na pikniku

informacje o wszelkiej maści imprezach związany z poszukiwaniami.

Świętokrzyskie/ Rekonstrukcja bitwy partyzanckiej na pikniku

Postautor: kruku » sob wrz 17, 2011 19:01

Rekonstrukcja bitwy partyzantów Armii Krajowej z Niemcami z 18 września 1944 r. to główne wydarzenie IV Pikniku Historycznego, który w niedzielę odbędzie się w Szewcach (Świętokrzyskie).
Widowisko, które wspierają finansowo władze i samorząd województwa świętokrzyskiego, powiatu kieleckiego oraz gminy Sitkówka-Nowiny, organizuje Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”.

Jak powiedział PAP prezes stowarzyszenia, Dionizy Krawczyński, w ramach inscenizacji zostaną przedstawione cztery epizody z okresu II wojny światowej.

Na początku rekonstruktorzy odtworzą jedną z bitew z września 1939 r., kiedy to oddziały rezerw 4. Pułku Piechoty Legionów broniły przed wojskami niemieckimi dojazdu w kierunku Radomia i Warszawy. Przedstawią także początki konspiracji w Polsce podczas II wojny światowej, w tym pierwsze akcje dywersyjne partyzantów. Będzie można m.in. zobaczyć, jak wyglądała partyzancka przysięga.

Zostanie pokazana jedna z akcji żołnierzy pierwszego składu oddziału partyzanckiego legendarnego dowódcy AK Mariana Sołtysiaka „Barabasza”, która miała miejsce w podkieleckim Białogonie. Wizytę na pikniku zapowiedział 90-letni uczestnik wydarzenia, mjr Henryk Pawelec ps. Andrzej.

Głównym punktem imprezy będzie odtworzenie bitwy z Niemcami, stoczonej pod Szewcami 18 września 1944 r. przez oddziały AK dowodzone przez Antoniego Hedę „Szarego”. W tym roku rekonstruktorzy pokażą, jak wyglądały walki na obrzeżach głównego miejsca starć.

Na placu obok leśniczówki zaprezentuje się ok. 100 członków grup rekonstrukcyjnych z Kielc, Skarżyska-Kamiennej, Radomia, Bydgoszczy i Puław. Do odtwarzania epizodów rekonstruktorom posłuży sprzęt z okresu II wojny światowej: motocykle, ciężarówka, transporter opancerzony, moździerze i działa. Broń i efekty pirotechniczne zapewni Łódzkie Centrum Filmowe. Pokazom będzie towarzyszyć historyczny komentarz.

Podczas imprezy z koncertem piosenek podziemia niepodległościowego wystąpi poeta Andrzej Kołakowski.

Piknik poprzedzi msza św. przed pomnikiem upamiętniającym bitwę. W liturgii udział wezmą m.in. kombatanci.

Po decyzji dowództwa Armii Krajowej o wstrzymaniu pomocy oddziałów Korpusu Kieleckiego dla ogarniętej powstaniem Warszawy, oddziały te uwikłały się w walki na ziemi świętokrzyskiej. 18 września 1944 r. oddziały 3. Pułku Piechoty Legionów AK pod dowództwem Antoniego Hedy „Szarego” starły się z Niemcami pod Szewcami koło Kielc.

Bitwa trwała cały dzień, szacuje się, że zginęło w niej około 80 Niemców i tylko trzech Polaków. Polskie oddziały wycofały się potem w lasy włoszczowskie. W tradycji utarło się, że bitwa miała miejsce 17 września, datę 18 września podają jednak dokumenty AK.

Antoni Heda pseud. Szary (1916-2008), generał brygady Wojska Polskiego, był jednym z najwybitniejszych polskich dowódców oddziałów partyzanckich Związku Walki Zbrojnej i AK. Oddział „Szarego” wsławił się m.in. rozbiciem niemieckich więzień w Starachowicach i Końskich oraz zwycięskimi akcjami dywersyjnymi na Niemcach. Najsłynniejsza akcja zbrojna żołnierzy dowodzonych przez Hedę to rozbicie ubeckiego więzienia w Kielcach w sierpniu 1945 roku, w wyniku którego uwolniono ponad 300 więźniów - głównie żołnierzy Polski Podziemnej.

PAP - Nauka w Polsce

ban/ hes/bsz


www.naukawpolsce.pap.pl.


Pozdrawiam
kruku
---------------------
Portal Poszukiwania.pl
http://www.poszukiwania.pl

Kochamy Polskie Zabytki
http://www.skarby.pl
Awatar użytkownika
kruku
Administrator
Administrator
 
Posty: 2253
Rejestracja: śr lut 12, 2003 1:00

Wróć do Zloty, imprezy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 1 gość

cron