Lubomirscy w Wilanowie. Polityka i prywatność

informacje o wszelkiej maści imprezach związany z poszukiwaniami.

Lubomirscy w Wilanowie. Polityka i prywatność

Postautor: kruku » sob paź 15, 2011 15:29

Obecność i działalność rodu Lubomirskich w Wilanowie w XVIII i XIX wieku to temat nowej ekspozycji w Muzeum Pałacu w Wilanowie. Wystawa będzie czynna dla zwiedzających od soboty. Można będzie zobaczyć m.in. malarskie portrety oraz pałacowe wnętrza.
"Dla znakomitej większości naszych gości pałac w Wilanowie jest przede wszystkim rezydencją Jana III Sobieskiego. Tradycję patrzenia na Wilanów, jako na pamiątkę po Janie III ustanowiła tak naprawdę Elżbieta Sieniawska - córka Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Odkupiła niszczejący pałac od synów króla i zleciła budowę skrzydeł bocznych, najprawdopodobniej realizując dawne plany Sobieskiego" – zauważa kurator wystawy Anna Ekielska.

400 tys. tynfów, czyli srebrnych polskich złotówek zapłaciła Elżbieta Sieniawska Konstantemu Sobieskiemu - synowi króla Jana, za dobra wilanowskie z pałacem.

3 lipca 1720 roku Sieniawska - hetmanowa wielka koronna, nazywana "królową bez korony", córka Stanisława Herakliusza Lubomirskiego stała się właścicielką i opiekunką letniej siedziby Jana III Sobieskiego. Swoim nadwornym architektom zleciła rozbudowę pałacu o skrzydła boczne, odnowiła barokowy ogród, zatrudniła artystów do urządzania wnętrz.

Dzięki gospodarności, dobremu gustowi i bogactwu, jej oraz kolejnych właścicielek Wilanowa z rodu Lubomirskich: córki - Marii Zofii Denhoffowej i wnuczki - Izabelli z Czartoryskich Lubomirskiej, rezydencja zyskiwała oblicze artystyczne w duchu XVIII-wiecznego baroku i rokoka. Córka Izabelli - Aleksandra pomagała swojemu małżonkowi Stanisławowi Kostce Potockiemu w kolekcjonowaniu dzieł sztuki i zakładaniu w Wilanowie pierwszego polskiego muzeum sztuki.

Mecenat artystyczny rodu Lubomirskich kształtował rezydencję wilanowską przez niemal cały XVIII wiek. Do dziś w samym pałacu i historycznych zbiorach muzeum zachowały się dzieła sztuki z tego okresu. Wśród nich najbogatsza jest w polskich zbiorach kolekcja portretów członków rodu Lubomirskich licząca ponad 60 obrazów.

Pierwsza część ekspozycji „Lubomirscy w Wilanowie. Polityka i prywatność" - „Polityka” - będzie prezentowała portrety najwybitniejszych przedstawicieli rodu Lubomirskich – Stanisława, Jerzego Sebastiana, Hieronima Augustyna i Stanisława Herakliusza.

Druga część wystawy - „Prywatność” - będzie poświęcona postaci Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej i jej bliskim. Portrety prezentowane będą w jej apartamencie w skrzydle południowym pałacu – przedpokoju, salonie i złotej sypialni. W czasie wystawy będzie można zobaczyć wnętrza apartamentu kąpielowego - Łazienki Lubomirskiej, na co dzień niedostępne dla zwiedzających.

Przez wnętrza pałacowe poprowadzona będzie ścieżka tematyczna poświęcona mecenatowi Lubomirskich w Wilanowie.

Wystawa przygotowana została dzięki wsparciu i współpracy z Fundacją Książąt Lubomirskich i wchodzi w skład stałej ekspozycji muzeum; wstępnie jest przewidziana na 3 lata.

PAP - Nauka w Polsce

agz/ ls/bsz


www.naukawpolsce.pap.pl.


Pozdrawiam
kruku
---------------------
Portal Poszukiwania.pl
http://www.poszukiwania.pl

Kochamy Polskie Zabytki
http://www.skarby.pl
Awatar użytkownika
kruku
Administrator
Administrator
 
Posty: 2253
Rejestracja: śr lut 12, 2003 1:00

Wróć do Zloty, imprezy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron