pytanie;wykopaliska

Badania i informacje archeologiczne

pytanie;wykopaliska

Postautor: fishka_net » pt lip 03, 2009 17:21

witam,
zastanawiam się jak to jest z wykopaliskami, czy można tam wejść po zakończonych pracach archeologów??? (prace zakonczone 3lata temu, obiekt niezabezpieczony ) czy znaleziska w takim miejscu są legalne?
Awatar użytkownika
fishka_net
Poszukiwacz
Poszukiwacz

Postautor: kruku » pt lip 03, 2009 20:31

nie mozna
kruku
---------------------
Portal Poszukiwania.pl
http://www.poszukiwania.pl

Kochamy Polskie Zabytki
http://www.skarby.pl
Awatar użytkownika
kruku
Administrator
Administrator

kruku?

Postautor: fishka_net » sob lip 04, 2009 14:20

dlaczego nie, Kruku??? możesz rozwinąć ?
teren jest opuszczony i walają się po nim śmieci, a wiatr i woda w ciągu 3 lat odsłoniły ciekawe fragmenty..
nikt się nie interesuje tym miejscem i wędrują tamtędy przypadkowi turyści zmierzający ku nieodległej plaży..
Awatar użytkownika
fishka_net
Poszukiwacz
Poszukiwacz

Re: kruku?

Postautor: POLAN » sob lip 04, 2009 16:52

fishka_net pisze:dlaczego nie, Kruku??? możesz rozwinąć ?

a dlaczego tak ?
odpowiedz Kruka wydaje mi sie przejzysta i klarowna NIE MOZNA i koniec kropka.
A dlaczego nie mozna przejechac na czerwonym swietle przez skrzyzowanie jesli nie jedzie akurat inne auto ? nie chce byc niegrzeczny fishka_net ale zadales pytanie czy mozna " tam " kopac i uzyskales odowiedz ze nie wiec czego oczekujesz od innych uzytkownikow forum zeby napisali co poeta mial namysli a w tym przypadku suweren w postaci prawodawcy ktory akurat na zlosc innym zakazal kopania na miejscach archeo. Tu jest analogiczna sytuacja jak z wczesniej wspomnianym skrzyzowanie bedziesz chcail to pojdziesz tam i bedziesz kopal ale mozesz miec spore nieprzyjemnosci nie mowiac juz o wstydzie dla kazdego poszukiwacza gdyz kazdy z nas NIE KOPIE W MIEJSCHAC ARCHEO.
rob jak chcesz ale kazdy na forum powie Ci nie KOPIE SIE NA MIEJSCACH ARCHEO
pzdr
Każde znalezisko to twoje odkrycie.
Awatar użytkownika
POLAN
Mędrzec archiwista
Mędrzec archiwista

Postautor: Weteryna » sob paź 17, 2009 18:21

A ja bym się skłonił, że odpowiedzi mogą być dwie - sprzeczne.

Nie można - stanowisko archeologiczne, a według metodyki prowadząc prace archeologiczne nie przekopuje się całego terenu (no chyba, że idzie pod inwestycje i zostaje ,przemielony' cały) pozostawiając dla następnych pokoleń, lepszej aparatury itp.

Można - Jeśli teren ,przed inwestycyjny' został zamknięty archeologicznie a maszyny jeszcze nie wjechały aby go przemielić.

Wszystko jednak jest w gestii panującego nam na tym terenie namiestnika panującego -wojewódzkiego ochroniarza zabytków.

W wielu przypadkach stający do takich rozgrywek przegrywają z ,,przemiałowcami'' choćby tu bliski nam przykład - obwodnica Siewierza.

Wchodząc na teren prac nie daj boże znalazłbyś obiekt archeologiczny. (...)
Tam by można nie jedną książkę napisać, a cba miałoby kilkanaście miesięcy roboty. Wielokrotnie tak bywa, że cele wyższe (termin prac - duża kasa do kieszeni) przykrywają niższe pobudki (ratowanie dziedzictwa)
WWW.BELDONEK.PL

Fenicjanie wynaleźli pieniądze.
Raz - nie sztuka.
My musimy stale je wynajdywać.
Awatar użytkownika
Weteryna
Indiana Jones
Indiana Jones

Postautor: kruku » sob paź 17, 2009 23:01

Można - Jeśli teren ,przed inwestycyjny' został zamknięty archeologicznie a maszyny jeszcze nie wjechały aby go przemielić.

teoria forsowana przez pewna grupe ludzi. z doswiadczenia wiadomo, ze nic co robia nie jest do konca wlasciwe wiec wedlug mnie lipa - jest ustawa, a przepisy wykonawcze nakladaja odpowiednie przeprowadzenie badan :).

Pozdrawiam
kruku
---------------------
Portal Poszukiwania.pl
http://www.poszukiwania.pl

Kochamy Polskie Zabytki
http://www.skarby.pl
Awatar użytkownika
kruku
Administrator
Administrator

Postautor: Weteryna » ndz paź 18, 2009 0:16

Ja rozważam tylko podstawy do złożenia wniosku a nie o samowolne - bez zgody wkz-tu.
WWW.BELDONEK.PL

Raz - nie sztuka.
Awatar użytkownika
Weteryna
Indiana Jones
Indiana Jones

Postautor: castleman » śr gru 23, 2009 14:58

Witam serdecznie, jako "nowy" pozwole sobie zabrać głos w temacie. Obiekty archeologiczne, są mi szczeólnie bliskie, a wszelkie ich rozkopywanie uważam po prostu za ich niszczenie i profanację. Sam jeżdże w rózne miejsca, fotografuję zamki,, grodziska i miejsca po nich i jęsli gdzieś znajdę nielegalny wkop, zgłaszam na policję.....Jeśli opisywane miejsce było badane przed inwestycją, to przez 3 lata coś tam by się zaczęło dziać, skoro nic sie nie dzieje...tzn że najprawdopodobniej stanowisko nie jest przedinwestycyjne czyli sprawa prosta :)
pozdrawiam wszystkich miłosników historii
Awatar użytkownika
castleman
Poszukiwacz
Poszukiwacz

Postautor: Weteryna » śr gru 23, 2009 16:51

castleman pisze:... i jęsli gdzieś znajdę nielegalny wkop, zgłaszam na policję.....

Castleman.
I co Ci mówi policja przy takim zgłoszeniu? :)
Widać, że jesteś nowy w tym temacie. Środowisko poszukiwaczy walczy z tym marginesem pomimo, że to właśnie do tego środowiska przykleja się wszystko co najgorsze.
WWW.BELDONEK.PL

Raz - nie sztuka.
Awatar użytkownika
Weteryna
Indiana Jones
Indiana Jones

Postautor: castleman » śr gru 23, 2009 18:40

Szczerze, nic nie mówi, przyjmują zgłoszenie i to wszytsko, ja sam więcej nic zrobić nie mogę. Najbardziej mnie rozawiła kiedyś sytuacja, gdy chciałem zglosić nielegalne wkopy na grodzisku w Barchowie, miejscowa Policja mnie sie pyta pod jaki paragraf to mozna podciągnąć, nawet nie wiedzieli, że cos takiego ktoś może zgłosić - dewastację stanowiska archeologicznego. :roll:
Awatar użytkownika
castleman
Poszukiwacz
Poszukiwacz

Postautor: Wojman » czw gru 31, 2009 21:37

Od razu podpowiem, że nie warto szukać na stanowisku archeologicznym z prostego powodu. Byłem świadkiem przeszukiwania archiwalnego stanowiska przez archeologa i śmieci typu folia po kanapkach i jogurtach, kapsle, języczki występują tam w ilościach niepomiernych. Przy jednym przemiataniu wydobywało się po kilka dźwięków. Nigdy nie widziałem tak zaśmieconego terenu. Sam archeolog powiedział że od czasu rozpowszechnienia detektorów jest to celowe ich działanie podczas prac, że rzucają śmieci do przeszukanej ziemi po to, by zapobiegać rozkopywaniu. Tak jak w Angli rozpylają nad nimi opiłki metalowe. Ty się wkurzysz i szpetnie zaklniesz idąc w inne miejsce, a archeolog spokojnie będzie siał przez sito. Ponadto na większość stanowisk archeo to miejsca z pradziejów, neolitu, kultur łużyckiej i innych starych kultur gdzie znalezienie jednego przedmiotu z metalu w tym miejscu z tamtego czasu to sukces na którym się później archeolodzy doktoryzują. Te miejsca obfitują w ceramikę i kości i taka jest prawda...
Wojman
Poszukiwacz
Poszukiwacz

Postautor: tejhman » pn sty 17, 2011 10:54

a obok na własnej posesji bo wykrywacz metali piszczy jak szalony
Awatar użytkownika
tejhman
Poszukiwacz
Poszukiwacz

Wróć do Archeologia